Ekipa Zielonego Puszczyka…

Zielony Puszczyk to paczka przyjaciół, która jako Stowarzyszenie Zielony Puszczyk organizuje wycieczki, spotkania oraz warsztaty dla dzieci i dorosłych o tematyce przyrodniczej. Szczególnie interesuje nas Puszcza Niepołomicka i jej mieszkańcy, bowiem żyjemy w jej pobliżu i jesteśmy jej częstymi gośćmi.
Zapraszamy do współpracy wszystkich zainteresowanych przyrodą i aktywnym spędzaniem czasu, a szczególnie tych, którzy posiadają wykształcenie lub doświadczenie przyrodnicze, mają ochotę i pomysł na poprowadzenie wycieczki lub warsztatów dla dzieciaków.

 

 

Jak to się zaczęło?

Kiedy próbuję zdefiniować początki Zielonego Puszczyka, to choć formalnie są one nie tak odległe, to splot wydarzeń, które się na to wszystko złożyły sięga znacznie dalej w przeszłość niż by się wydawało. Najpierw pojawiła się ptasia fascynacja, ornitologiczne wycieczki, sporo notatek i trochę bogatych w gatunki ptakoliczeń mojego męża Piotrka Wosia. Piotrek rozwijając swoje zainteresowania wstąpił do Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego, gdzie nawiązał wiele ciekawych znajomości.
W międzyczasie coraz bardziej przyjaźniłam się z Pauliną Szelerewicz-Gładysz, którą najpierw poznałam na biegowych ścieżkach, a z czasem, od słowa do słowa, zgadałyśmy się o tematach przyrodniczych. Zatrybiło. Paulina nie raz przyjeżdżała na rowerze, by podpatrzeć uszatkę czy innego ptaka, którego wypatrzył Piotrek podczas swoich wycieczek.
Pewnego dnia podczas przyrodniczych dyskusji Paulina rzuciła pomysł, że może by tak zorganizować wycieczkę w naszej Puszczy Niepołomickiej, podczas której ktoś fachowym okiem pokazałby nam i naszym dzieciom jak i gdzie wypatrywać ptaki oraz jak je rozpoznawać. W sumie bardzo dobry pomysł – czemu nie?! Na zapytanie Piotrka na forum ornitologicznym o możliwość poprowadzenia takiej wycieczki odpowiedział pan Dariusz Baran, który w lipcu 2016 r. poprowadził nasz pierwszy ptasi spacer po Puszczy Niepołomickiej. W wycieczce uczestniczyło – ku naszemu miłemu zaskoczeniu – aż 30 osób. Spodobało nam się bardzo i niebawem odbyły się kolejne wycieczki pod przewodnictwem pana Dariusza.
Fascynowało nas wszystko co było związane z ptasią tematyką, więc kiedy było nam dane przeczytać książkę Staszka Łubieńskiego „Dwanaście srok za ogon” pojawiła się myśl, by zaprosić do nas jej autora. I wszystko potoczyło się lawinowo. Pan Stanisław potwierdził wizytę w Niepołomicach na koniec sierpnia. Rzecz z pozoru nierealna zaczęła nabierać namacalnego kształtu. Wszystkiego dopełniła Biblioteka Publiczna w Niepołomicach i pani Dyrektor, która sfinansowała całe spotkanie.
Wszystko to – nasze ptasie fascynacje oraz ewidentne zapotrzebowanie na tego typu działalność, objawiającą się w licznie przybywających na nasze wydarzenia osób – zapoczątkowało istnienie Stowarzyszenia Zielony Puszczyk. Chcieliśmy robić więcej, planowaliśmy pokazywać dzieciom, że przyroda jest niesamowita i należy żyć z nią w zgodzie, a Zielony Puszczyk miał nam w tym pomóc. Jako grupa czterech osób: Piotrek, Paulina, Kuba Gładysz i ja dopełniliśmy formalności i Zielony Puszczyk zaczął figurować w ewidencji stowarzyszeń zwykłych powiatu wielickiego. Zaczęliśmy planować i szukać chętnych do prowadzenia pierwszych warsztatów plastycznych, na których dzieci miały dowiedzieć się co nieco o sowach, a potem samodzielnie namalować na sklejce sóweczkę. Nasze działania cały czas wspierała Biblioteka Publiczna w Niepołomicach.
Obecnie Stowarzyszenie Zielony Puszczyk jako swój wielki sukces wymienić może spacer ornitologiczny po Niepołomicach ze wspomnianym wcześniej Stanisławem Łubieńskim, czy ostanie spotkanie z dr. Andrzejem Kruszewiczem. Na prelekcji doktora gościliśmy łącznie około 200 osób! Aktualnie w trakcie realizacji jest Akademia Zielonego Puszczyka, organizowana wraz z Solnym Miastem w Wieliczce, oraz warsztaty plastyczne na temat polskich węży, z udziałem Biblioteki Publicznej w Niepołomicach. 3 grudnia, dzięki UMiG Niepołomice i MCDiS, gościmy Adama Wajraka i Tomasza Samojlika, którzy będą nam opowiadać o książce-komiksie „Umarły Las”. Nie możemy się doczekać!
Zielony Puszczyk jako grupa ludzi – członkowie Stowarzyszenia oraz Ci wszyscy, którzy nam pomagają – tworzymy zgraną ekipę nastawioną na wspólne przyrodniczo-edukacyjne działanie. Staramy się dzielić obowiązkami według posiadanych umiejętności, ale też każdy dąży do zdobywania doświadczenia w nowych tematach. Pomagamy sobie nawzajem i uczymy się od siebie. Cenimy to, co każdy może zaoferować, rozmawiamy, wymieniamy się poglądami, dyskutujemy i wspólnie wymyślamy co by tu jeszcze zrobić. Pomysły są, a co przyniesie nowy rok, zobaczymy. Zielony Puszczyk zaprasza do siebie.
Agnieszka Lisowska-Woś