II Niepołomicka Noc Sów

II Niepołomicka Noc Sów, którą zorganizowaliśmy z pomocą Nadleśnictwa Niepołomice – zgromadziła 23 marca popołudniu, na Polanie Sitowiec około 150 osób – pasjonatów przyrody, miłośników ptaków czy po prostu sympatyków spędzania wolnego czasu z rodziną, aktywnie, na świeżym powietrzu.
Dla dzieci polana to przede wszystkim świetne miejsce do gry w piłkę, biegania i zabawy w chowanego. Ognisko zgromadziło tych, którzy mieli ochotę na pieczone kiełbaski czy grzankę chleba.
Około 17.30 Noc Sów oficjalnie się rozpoczęła a pierwszą atrakcją był pokaz puchacza bengalskiego (Bubo bengalensis), o którym opowiadali jego opiekunowie – Anna i Sławomir Siwek.
O godzinie 18.00 ci wszyscy, którzy zapisali się wcześniej na wieczorny spacer, zostali przypisani do jednej z 6 grup. Przewodnik każdej grupy powiedział kilka słów o tym, jaki jest cel spaceru, czego można spodziewać się w nocnym lesie, jakie dźwięki można usłyszeć, jakie zwierzęta spotkać oraz dlaczego akurat na wiosnę warto wsłuchiwać się w głosy sów. Miesiące wiosenne to czas wzmożonej aktywności głosowej tych ptaków – w ten sposób dają one znać konkurentom, że dany rewir jest przez nie zajęty.

Około 18.30 grupy wyruszyły w teren. Część samochodami, rozpoczynając trasę spaceru w bardziej oddalonych od polany miejscach puszczy, część piechotą. Każdy wyposażony był w latarki oraz odblaski. Spacer trwał około godziny.

Nie każdemu udało się tego wieczoru usłyszeć sowę, ale chyba dla każdego nocna, leśna wycieczka była niezwykłym przeżyciem, szczególnie dla dzieci, które z ciszy wyławiały czasem zupełnie niezwykłe dźwięki :).
W czasie gdy jedni spacerowali, pozostali przy ognisku mogli uczestniczyć w małych warsztatach survivalu, prowadzonych przez Tomasza Szreniawę. Było o krzesaniu ognia, gotowaniu wody przy ognisku w plastikowej butelce i wiele innych praktycznych ciekawostek.
Po powrocie z wycieczek rozmowy przy ognisku trwały jeszcze długo. Sprzyjała temu pogodna, gwieździsta noc i przyjazna atmosfera :).

Do zobaczenia za rok!

Paulina Szelerewicz-Gładysz