ZaPUSZCZAMY Korzenie. Spacer po Uroczysku Grobla

W ostatnią niedzielę lutego (24.02.2019 r.) odbyła się 5. wycieczka z cyklu ZaPUSZCZAMY Korzenie* a druga przygotowana przez Zielone Puszczyki. Zebraliśmy się tradycyjnie o godzinie 10.00. Tym razem miejscem spotkania były łąki Olszyny, graniczące z Uroczyskiem Grobla – celem naszej wycieczki. Jeśli się nie mylę – nasza grupa liczyła około 35 osób. Zanim ruszyliśmy na wędrówkę dzieci zostały wyposażone w narysowane specjalnie na tę okazję kolorowe mapki. Na mapkach zaznaczone były punkty, które należało odnaleźć w terenie. Dzieci z mapkami ruszyły przodem narzucając tempo grupie – każdy chciał jako pierwszy odnaleźć wyznaczone miejsce.
Kiedy zatrzymywaliśmy się przy odnalezionych punktach, Piotrek opowiadał nam o dzięciołach, omawiając poszczególne gatunki tych ptaków. Przechodząc nieopodal Rezerwatu Lipówka opowiedzieliśmy kilka słów o tym być może najpiękniejszym rezerwacie w Puszczy Niepołomickiej. Potem zostawiliśmy szutrową drogę i skręciliśmy w las, wędrując już mniej wygodną linią oddziałową. Powalone drzewa utrudniały spacer, szczególnie rodzicom z wózakmi, ale teraz las zaczął pokazywać nam swoje prawdziwe, bardziej dzikie oblicze.

Podeszliśmy pod okazałe drzewo – dorodnego dęba, którego dopiero siedmioro dzieci objęło rozpostartymi ramionami. Obwód drzewa mierzy ok. 530 cm. Ten, jak i kolejne dęby, rosnące kawałek dalej oznaczono tabliczkami jako Pomniki Przyrody (ciekawe jest to, że nie znalazłam tych drzew w Centralnym rejestrze form ochrony przyrody; być może kiedyś pomnikami były, ale teraz już nie są – ciekawe dlaczego? Na pewno będę tą sprawę monitorować). W międzyczasie drogę przecięła nam sarna, kawałek dalej zając a niektórzy z nas mieli szczęście zobaczyć pędzącego dzika. Słyszeliśmy głos dzięcioła dużego oraz czarnego, które przeleciały gdzieś w koronach drzew. Zaleźliśmy wypluwkę puszczyka uralskiego, oraz czaszkę jelenia! Widzieliśmy też ślady czochrania jakie zostawiają na sosnach dziki.
Spacer zajął nam trzy godziny. Galerię zdjęć możecie zobaczyć poniżej.
Dziękujemy, że byliście dzisiaj z nami!

Paulina Szelerewicz-Gładysz

* Projekt ZaPUSZCZamy Korzenie jest realizowany w ramach programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności Lokalne Partnerstwa PAFW, którego operatorem jest Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce. Trzon partnerstwa stanowi Grupa Inicjatywna, składająca się z beneficjentów programów Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, w skład której weszły: Społeczna Szkoła Podstawowa im. Lady Sue Ryder (lider przedsięwzięcia), Fundacja Szkoła Dialogu oraz Samorządowe Przedszkole im. Św. Kingi w Podłężu. Stowarzyszenie Zielony Puszczyk wraz z Nadleśnictwem Niepołomice, Fundacją Pola Chwały oraz Orły historii – zostało zaproszone do realizacji projektu.