ZaPUSZCZAmy Korzenie. Spacer na Torfowisko Wielkie Błoto

ZaPUSZCZAmy Korzenie to projekt realizowany od września 2018 r. przez najbliższy rok na terenie gminy Niepołomice*. W ramach niego odbędzie się 12 wycieczek/spacerów po Puszczy Niepołomickiej, a dzisiejsze wydarzenie zainaugurowało cykl. Miłośników Puszczy Niepołomickiej zaprosiliśmy na przechadzkę na Torfowisko Wielkie Błoto.

Typowo jesienna pogoda nie wystraszyła nas i na miejscu spotkania – pod Dębem Batorego na Sitowcu –  stawiło się w sumie 15 osób w wieku od 6 do ponad 70 lat. Wycieczka zajęła nam niemal 3 godziny, w czasie których zobaczyliśmy ślady żerowania dzięcioła czarnego, zmierzyliśmy obwód okazałego dębu, zastanawiając się, czy ma on szansę stać się pomnikiem przyrody. Na polanie Wielkie Błoto natrafiliśmy na ślady buchtowania, pozostawione nocą przez dziki, poszukiwaliśmy kwiatów krwiściągu lekarskiego, oglądaliśmy bobrowe tamy i ścieżki, na drzewach na skraju polany zauważyliśmy oznaki spałowania pozostawione być może przez jelenie.

Uczestnicy wycieczki okazali się prawdziwymi znawcami Puszczy Niepołomickiej a nasze spotkanie szybko straciło charakter spaceru z przewodnikiem – przerodziło się w  forum wymiany opowieści, wrażeń i doświadczeń na przeróżne tematy dotyczące przyrody i naszego lasu. Dla mnie były to niezwykle wartościowe trzy godziny. Dziękuję naszym Gościom za chęć dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Paulina Szelerewicz-Gładysz

Projekt ZaPUSZCZamy Korzenie jest realizowany w ramach programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności Lokalne Partnerstwa PAFW, którego operatorem jest Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce. Trzon partnerstwa stanowi Grupa Inicjatywna, składająca się z beneficjentów programów Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, w skład której weszły: Społeczna Szkoła Podstawowa im. Lady Sue Ryder (lider przedsięwzięcia), Fundacja Szkoła Dialogu oraz Samorządowe Przedszkole im. Św. Kingi w Podłężu. Stowarzyszenie Zielony Puszczyk wraz z Nadleśnictwem Niepołomice, Fundacją Pola Chwały oraz Orły historii – zostało zaproszone do realizacji projektu.