Wakacje w Domu Pełnym Kultury

Wakacje – niby nie czas na naukę, niby to odpoczynek od szkoły, lekcji i wszelkich wykładni. Jednak coś nam się wydawało, że są pewne zagadnienia i tematy, na co dzień niezauważalne, a nawet owiane tajemnicą , które zainteresują dzieci zawsze i wszędzie. Podczas półkolonii, które odbywały się w Domu Pełnym Kultury w Staniątkach, mogliśmy sprawdzić to bardzo namacalnie…

4 lipca 2018 r. nasze Stowarzyszenie wzięło udział w półkolonijnych zajęciach, zorganizowanych przez ks. Pawła Kosowskiego i Dom Pełen Kultury w Staniątkach, w ramach aktywnego wypoczynku dla dzieci z pobliskich szkół podstawowych. Tematem przewodnim naszych warsztatów były ptaki, które fascynują nas szczególnie, czyli sowy. Przygotowaliśmy dla dzieci szereg eksponatów związanych z tymi drapieżnikami, o których opowiadaliśmy podczas wprowadzającej pogawędki. Przedstawiliśmy gatunki sów, które występują w Polsce oraz te, które można spotkać w naszej Puszczy Niepołomickiej. Mówiliśmy o codziennym życiu tych ptaków, ich zwyczajach oraz zagrożeniach z jakimi się spotykają. Pokazując dzieciom modele sów, zaskoczeniem dla nich okazała się ogromna różnica w rozmiarach pomiędzy największą, a najmniejsza sową, czyli ogromnym puchaczem i malutką sóweczką.

Po części teoretycznej przeszliśmy do praktyki. W zależności od zainteresowań uczestników, dzieci podzieliły się na trzy grupy. Jedni mogli obejrzeć szereg materiałów nt. sów, jakie udało nam się dotychczas zgromadzić (czyli zdjęcia, pióra, kosze i budki lęgowe), drudzy zajęli się tworzeniem prac plastycznych o tematyce sowiej, a ostatnia grupa podjęła próbę rozłożenia na części pierwsze wypluwki. Ta jednostka zajęciowa cieszyła się szczególnym zainteresowaniem, ponieważ dzieci przekonały się, że z wypluwki można dowiedzieć się, co konkretnie sowa zjadła.

W kolejnej części naszych zajęć zaprezentowali się bardzo niezwykli goście. Wraz z firmą A.Kuku, do Domu Pełnego Kultury, zawitały sowy: puchacz Magnus i pójdźka Tadzio oraz orzeł stepowy Kali i pustułka Tolek. Ich opiekunka, Agnieszka, o każdym ze sowich podopiecznych opowiedziała wiele ciekawych historii z ich codziennego życia. Niektóre z ptaków zademonstrowały swój lot oraz sposoby pokonywania przeszkód w terenie. Widzieliśmy, że wszystko to wzbudziło wiele emocji i duże zainteresowanie wśród dzieci. Na nas zresztą również, bo w końcu, kto na co dzień ma okazję obcować z tak niezwykłymi i tajemniczymi zwierzętami.

Agnieszka Lisowska-Woś

Zdjęcia – Dominika Sowa