Przedszkolaki poznają sowy

Warsztaty przyrodnicze dla dzieci pod tytułem „Sowy – tajemnicze drapieżniki” to nasz projekt, który realizujemy w roku 2018 na podstawie dotacji z Urzędu Miasta i Gminy w Niepołomicach. W maju odbyły się dwa spotkania z tego cyklu: w Przedszkolu Sióstr Augustianek im. św. Anny w Niepołomicach oraz w Punkcie Przedszkolnym przy Szkole Podstawowej w Zagórzu im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Spotkanie składało się z części teoretycznej, na której porozmawialiśmy z dziećmi o sowach, ich zwyczajach, gatunkach występujących w Polsce. Dzieci oglądały wizerunki sów naturalnej wielkości, namalowane na sklejce – dzięki temu mogły przekonać się, jak niejednorodny jest wygląda tych ptaków – na zróżnicowaniu wielkości poczynając. Ustaliliśmy, co może być domem dla sowy, co stanowi jej pożywienie, posłuchaliśmy głosów tych ptaków, rozmawialiśmy o sowiej rodzinie. W dalszej części zająć dzieci przez lupę oglądały wypluwki, niezwykłe, zapewniające cichy lot, pióra tych ptaków, budki lęgowe i kosze dla sów, które są podstawą czynnej ochrony tych ptaków. Dzieci dowiedziały się, jak ważną rolę w lesie pełnią martwe drzewa, które często stanowią schronienie dla ptaków, oraz poznały pozytywną rolę, jaką odgrywają właśnie sowy w walce człowieka z gryzoniami. Na koniec przedszkolaki otrzymały kolorowanki wraz ze wzorami kolorystycznymi w komplecie. Dzieci – kolorując – zapamiętywały paletę barw poszczególnych ptaków – włochatki, puszczyka uralskiego, płomykówki lub uszatki.
Nasze zajęcia z dziećmi toczyły się na zasadzie rozmowy – nie wykładu. Chcieliśmy, by dzieci same formułowały odpowiedzi na nurtujące pytania. My narzucaliśmy jedynie kolejność poruszanych tematów. Z taką formą zajęć dzieci świetnie sobie poradziły.
W sumie w warsztatach tego dnia uczestniczyło około 80 dzieci. Mamy nadzieje, że dzięki tym zajęciom dzieci z jeszcze większym zainteresowaniem będą obserwowały świat przyrody, poszukując w nim wrażeń i inspiracji, z ochotą wybiorą się na spacer, by aktywnie spędzić czas.

Paulina Szelerewicz-Gładysz