II Wielkie Sprzątanie Puszczy Niepołomickiej (2018)

Początek wiosny to dobry czas na porządki. Już drugi rok z rzędu w Puszczy Niepołomickiej odbywa się Wielkie Sprzątanie.  Akcję organizujemy wspólnie ze Stowarzyszeniem Niepołomice Biegają i Nadleśnictwem Niepołomice, wspiera nas Urząd Miasta i Gminy w Niepołomicach.

W sobotę, 14 kwietnia spotkaliśmy się o godz. 10.30 na Parkingu Leśnym w Puszczy Niepołomickiej. Pan Tomasz Siciński – Komendant Straży Leśnej z Nadleśnictwa Niepołomice – podzielił nas na grupy i zasugerował, które miejsca są szczególnie zaśmiecone.  Ja wybrałam grupę, która miała sprzątać pas lasu przy ul. Sosnowej oraz Grzybowej. To teren blisko mojego domu, gdzie często spaceruję i nierzadko z tych spacerów wracam z workami pełnymi śmieci. Pomyślałam, że nadarza się okazja, by w końcu to miejsce zostało porządnie wysprzątane. Udałam się tam wraz ze sporą grupą osób, w tym pełnych energii dzieci oraz z kilkoma osobami z Niepołomickiego Bractwa Rycerskiego. Dzieci okazały się niezastąpione w wyszukiwaniu śmieci kryjących się pod pojawiającą się już zielenią. Dziecięca energia bardzo się dzisiaj przydała!  Zebrane worki pozostawiliśmy skumulowane w kilku miejscach, skąd zostały zabrane przez firmę sprzątającą. 

Inne grupy sprzątały okolice dróżek prowadzących na parking, fragment „końskiej ścieżki” w Staniątkach, okolice lasu przy ul. Partyzantów (tu pomagali harcerze ze Szczepu Puszcza Niepołomice).

W akcji uczestniczyło około  50 osób. To więcej niż rok temu i ogromnie nas to cieszy. Wasza troska o las napełnia nas energią i z pewnością udziela się innym!  Wiele osób pytało, co to za akcja, wyrażało słowa poparcia czy też deklarowało udział w kolejnych takich przedsięwzięciach.
Do następnego sprzątania!