Zielony Puszczyk na VII Ogólnopolskiej Konferencji Sowy Polski

 W Piechowicach, w woj. dolnośląskim, w pobliżu Karkonoskiego Parku Narodowego odbyła się VII Ogólnopolska Konferencja Sowy Strigiformes Polski (1-3/12/2017 r.). Pomysłodawcą i realizatorem odbywającego się co dwa lata przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Ochrony Sów Owl Conservation Association. Dzięki wsparciu Miasto i Gmina Niepołomicemogliśmy — członkowie Stowarzyszenia Zielony Puszczyk — wziąć udział w tym spotkaniu. Dla każdego z nas uczestnictwo w konferencji miało ogromne znaczenie, a to dlatego, że sowy są ptakami, które interesują nas szczególnie.

W piątkowy wieczór, poprzedzający właściwą część konferencji, mogliśmy zobaczyć slajdowiska z wypraw do Panamy i na Sri Lankę członków Stowarzyszenia Ochrony Sów. Pokaz koncentrował się na wrażeniach przyrodniczych z tych wyjazdów, ze szczególnym uwzględnieniem ptaków.
Wieczorem na spotkaniu integracyjnym rozmowy — i nie tylko — przybrały nieco luźniejszą formę.
Następnego dnia od godziny 10.00 aż do wieczora, odbywały się sesje referatowe, podczas których prezentowane były wyniki badań dotyczących sów. Aż trzy referaty poświęcono pójdźce, sowie, która — związana jest z terenami rolniczymi, wybierając jako miejsce lęgów dziuple w starych wierzbach, drzewach owocowych, czy też elementy wiejskiej architektury. Sławomir Rubacha — prezes SOS — zwracał uwagę na trudną sytuację sów żyjących blisko człowieka, w tym płomykówki. Sowa ta szczególnie lubi osiedlać się w kościelnych wieżach, które remontowane — przestają być możliwe do zajęcia przez tego ptaka. Szczególnie zaciekawiły mnie prelekcje mówiące o wykorzystywaniu sprzętu rejestrującego głosy ptaków w badaniu występowania sów na danym terenie. Wielogodzinne nocne nagrania podlegają obróbce za pomocą specjalnych programów, dzięki którym analiza danych jest dużo łatwiejsza i mniej czasochłonna.
Podczas sesji referatowej mogliśmy wysłuchać także prelegentów zagranicznych — z Ukrainy i Serbii.
Po kolacji wniesiono ogromny tort urodzinowy — jubilatem było Stowarzyszenie Ochrony Sów, które świętowało 10 rok istnienia. Blok nieoficjalny otworzył Krzysztof Kus (SOS) prezentacją pt. „Z pamiętnika sowiarza”, będącej zbiorem zdjęć, wspomnień członków Stowarzyszenia Ochrony Sów od początku swego istnienia. Rozmowy w kuluarach toczyły się do późnych godzin nocnych.
W konferencji wzięła udział rekordowa liczba 120 osób przybyłych z całej Polski, a także spoza jej granic.