Animowany świat przyrody

Animowany świat przyrody”, czyli kolejne warsztaty Zielonego Puszczyka

W pierwszą sobotę listopada spotkaliśmy się w sali Laboratorium Aktywności Społecznej na warsztatach zorganizowanych przez Stowarzyszenie Zielony Puszczyk. Było to trzecie i ostatnie w tym roku spotkanie, zorganizowane dzięki dotacji z FIO Małopolska Lokalnie.

Warsztaty prowadziła Bogna Sroka-Mucha autorka i reżyserka filmów animowanych, zajmująca się ilustracją książkową i prasową. Jej rysunki zobaczyć można m.in. w magazynie Traveler – National Geographic. Wraz z fundacją Anima Art pracuje nad serią filmów animowanych dla dzieci Czapu Czipu. Prowadzi zajęcia z ilustracji na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie .

W pierwszej części spotkania pani Bogna przedstawiła uczestnikom historię animacji w pigułce, pokazując na slajdach pierwsze próby w tej dziedzinie sztuki, pierwsze urządzenia, na których dawniej odtwarzano proste animacje. Zobaczyliśmy jeden z odcinków serii „Czapu Czipu” – kreskówki dla dzieci, która powstała na bazie scenariusza i koncepcji plastycznej pani Bogny.

W części praktycznej spotkania zabraliśmy się do dzieła, tworząc flipbooki – zwane inaczej kineografem. To rodzaj animacji, którą można wykonać w rogu zeszytu, czy w notesie. Po wykonaniu rysunków w pewnej sekwencji i szybkim przekartkowaniu stron – oczom naszym ukazuje się prosty film rysunkowy.

Jak to zwykle na zajęciach z Zielonym Puszczykiem bywa, tak i tego dnia tematem przewodnim była przyroda. Dzieci jak zwykle wykazały się niezwykłą pomysłowością: Alicja np. stworzyła animację sugerującą lot muchy, która pojawiała się z jeden strony kartki, a potem wlatywała na nią z drugiej. Milena niezwykle sugestywnie pokazała pełzającą gąsienicę, a Dominika zilustrowała cała historię spotkania w locie dwóch ptaków – z ciekawą pointą i z… poczuciem humoru. W prace plastyczne wciągnęli się także rodzice. Cała tajemnica tych animacji leży w prostocie rysunku i dobrym pomyśle – gdy do tego dodamy jeszcze sporą dawkę cierpliwości – wynik na pewno będzie znakomity!

Ciekawym przedmiotem, jaki pani Bogna przyniosła na zajęcia, był praksinoskop przedmiot ułatwiający stworzenie prostej animacji. Pierwowzor był dziełem Émile Reynaud‚a, francuskiego wynalazcy, a jego praksinoskop był jednym z pierwszych przyrządów służących do pokazów kinematograficznych. Dzieci mogły wykonać własne rysunki i wypróbować, jak takie urządzenie działa.

Na koniec wszyscy razem oglądaliśmy wykonane przez siebie animacje.

Dziękujemy Panie Bognie za niezwykle ciekawe spotkanie!

Paulina Szelerewicz-Gładysz