Spacer w poszukiwaniu skrzydlatych mieszkańców Niepołomic

Mapka spaceru z okazji EDP

Okazją do zorganizowania spaceru w poszukiwaniu skrzydlatych mieszkańców Niepołomic był Europejski Dzień Ptaków. Na miejsce zbiórki w Parku Miejskim w Niepołomicach przybyło w sumie 19 osób — w tym dziewięcioro dzieci. Do tradycji już należy, że na naszych ptasich spacerach uczestnicy otrzymują „kartę ptaka”, na której można prowadzić mogą notatki z ornitologicznych obserwacji. Ale nasza karta ptaka to coś więcej, niż tylko tabela – tym razem znalazły się na niej zagadki dotyczące ptaków, które mieliśmy nadzieję spotkać tego dnia, oraz kilka ciekawostek na ich temat. Na ostatniej stronie umieściliśmy mapkę z zaznaczoną trasą wycieczki, by dzieci mogły same zgadywać, gdzie podążymy dalej.
Zaraz na początku spaceru, jeszcze w Parku Miejskim, zatrzymaliśmy się przy budce lęgowej, którą zeszłego roku zamieszkiwał kowalik. Tym razem nie zastaliśmy gospodarza, ale budka stała się pretekstem do powiedzenia paru słów o tym gatunku. Kolejnym punktem na naszej trasie była miejski staw – ulubione miejscem nie tylko kaczek krzyżówek, ale także dzieci, które często nad brzegiem obserwują ptaki oraz pływające w stawie ryby.
Kolejnymi krokami skierowaliśmy się w stronę Drwinki, gdzie w nadrzecznych zaroślach wypatrzyliśmy młodą kokoszkę. Nad łąkami zobaczyliśmy pustułkę, a w oddalonych zaroślach słychać było wyraźnie bażanta.
Nad rzeką zrobiliśmy sobie dłuższą przerwę — dzieci mogły dotknąć pióra dzięcioła, zobaczyć w książce i na wykonanych ze sklejki modelach pustułkę, sowę, czy kowalika. Posłuchaliśmy także kilka głosów ptaków, szczególnie niezwykle brzmiał o tej porze głos puszczyka zwyczajnego.
Powędrowaliśmy w stronę zamku i w parku, pod dębem, zakończyliśmy nasz spacer robiąc pamiątkowe zdjęcie grupowe.

W naszych kartach odnotowaliśmy 56 osobników i 12 gatunków ptaków, a były to: gawron, kaczka krzyżówka, sikorka bogatka, kawka, bażant, kokoszka, pustułka, sierpówka, gołąb grzywacz, mazurek, sroka, mewa śmieszka.
Zaobserwowane gatunki nanieśliśmy na specjalną listę na stronie OTOP (Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków), które było pomysłodawcą wycieczek z Okazji Europejskiego Dnia Ptaków, odbywających się w ciągu tego weekendu w całej Polsce.
Serdecznie dziękujemy uczestnikom za przybycie i za wspólnie spędzone, miłe niedzielne popołudnie! (Dodam, że pogoda była wyjątkowo cudna).
Paulina Szelerewicz-Gładysz