Świat przyrody w obiektywie

Za nami drugie wydarzenie zorganizowane dzięki  wsparciu z Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, Gminy Miejskiej Kraków oraz Województwa Małopolskiego. Tym razem Stowarzyszenie Zielony Puszczyk na dzień 30 października 2017 zaplanowało  warsztaty , których celem było przybliżenie młodym obserwatorom przyrody tajników obsługi i sprawnego wykorzystania z aparatu podczas obserwacji otaczającego nas świata.

Jak wygląda i do czego służy aparat, wie każdy z nas, ale nasz gość, Pan Remigiusz Kutyła, wie na ten temat znacznie więcej i dlatego właśnie poprosiliśmy go o kilka wskazówek, które w praktyce mogłyby nam pomóc w poprawny sposób rejestrować wszystko to, co wpadnie nam w oko i nas zaciekawi. Pan Remigiusz to Instruktor Fotografii Krajoznawczej PTTK i nauczyciel fotografii jako przedmiotu artystycznego w jednym z radomskich gimnazjów, ponadto członek Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego oraz Stowarzyszenia Emdek, jak również Radomskiego Towarzystwa Naukowego. Jest także posiadaczem odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Wykład rozpoczął się krótkim rysem historycznym, podczas którego dowiedzieliśmy się, kiedy i w jaki sposób powstała pierwsza fotografia, poczym płynnie przeszliśmy do czasów współczesnych i sprzętów, jakimi aktualnie dysponujemy. Każdy z uczestników zgodnie ze wskazówkami prowadzącego analizował po kolei podstawowe ustawienia posiadanego przez siebie aparatu. Dla urozmaicenia i porównania można też było zajrzeć do aparatu swojego sąsiada oraz do aparatu, jaki dzięki środkom z Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, Gminy Miejskiej Kraków oraz Województwa Małopolskiego, Stowarzyszenie Zielony Puszczyk nabyło.

Nasz prelegent przybliżył nam znaczenie i sposoby wykorzystania kilku podstawowych funkcji występujących w aparatach – zarówno tych bardziej zaawansowanych technologicznie jak i w powszechnie obecnych w telefonach komórkowych, a o których nie wszyscy mieli okazję do tej pory słyszeć.  Na przykładach zbadaliśmy efekty różnych ustawień czułości ISO, przekonaliśmy się kiedy warto, a kiedy nie używać lampy błyskowej oraz wysłuchaliśmy porad w jaki sposób poprawnie tworzyć kompozycję zdjęcia.

Zaraz po wykładzie całą grupą udaliśmy się na zajęcia praktyczne z fotografowania przyrody. Zadania wcale nie były łatwe, bo najpierw trzeba było sfotografować ptaka na tle nieba i pomimo to, że ptak był eksponatem namalowanym na sklejce i przytwierdzonym do listewki, to jednak tło, na którym zazwyczaj możemy obserwować go w naturze wymagało użycia wcześniej zdobytej wiedzy. Drugie ćwiczenie dla uczestników warsztatów połączone było z niespodzianką, ponieważ w rolę modeli do fotografowania przyrody wcieliły się dwa pieski: Frajda i Tajfun pod okiem swojej właścicielki Ewy Gładysz. Wszystkie dzieci w mgnieniu oka stały się  fototoreporterami niezwykle szybko przemykających pupili. Nasz prelegent pokazał z jakiej pozycji i perspektywy najlepiej próbować uchwycić zwierzęta o takich właśnie gabarytach, wytłumaczył czemu wtedy zdjęcie będzie ciekawsze i ładniejsze. Na koniec ćwiczeń zrobiliśmy sobie zdjęcie grupowe, dowiadując się przy okazji co to jest samowyzwalacz.

Łącznie w warsztatach wzięło udział 11 dzieci i 11 dorosłych.

Agnieszka Lisowska-Woś