Zakończenie Akademii Zielonego Puszczyka

W sobotę 27 maja w Laboratorium Aktywności Społecznej odbyło się uroczyste zakończenie Akademii Zielonego Puszczyka. Projekt, który trwał przez ostatnie cztery miesiące, zorganizowali wspólnie Stowarzyszenie Zielony Puszczyk oraz Biblioteka Publiczna w Niepołomicach. O godzinie 14:00 rozpoczął się Wielki Test Wiedzy, w którym wzięli udział Młodzi uczestnicy Akademii. Konkurs przeprowadzono w dwóch kategoriach wiekowych: 5-7 oraz 8-10 lat. Pytania ułożyli prelegenci cyklu warsztatów i choć nie należały one do najłatwiejszych, to w obu grupach zwycięzcy uzyskali maksymalną ilość punktów. Po teście odbył się wernisaż prac uczestników, na którym można było podziwiać piękne prace wykonane podczas zajęć. Na najlepszych czekały nagrody główne, jednak wszystkie dzieci w tym dniu zostały nagrodzone upominkami.
Celem projektu było propagowanie zainteresowania przyrodą wśród dzieci, kształtowanie przyjaznych przyrodzie postaw, promowanie gminy Niepołomice, jako regionu bogatego przyrodniczo, dającego możliwość poszerzenia swojej wiedzy z zakresu fauny i flory. W ramach cyklu Akademii Zielonego Puszczyka przeprowadzono cztery niezależne od siebie spotkania zakończone wspomnianym wcześniej testem, były to:
• Skrzydlate Drapieżniki – pokaz żywych ptaków drapieżnych przeprowadziła Agnieszka i Bartek Kukurudza z firma A.Kuku.
• Igła z Szyszką – rozpoznawanie drzew w przejrzysty sposób pokazała nam botanik – Agnieszka Marciniak
• Nocni Łowcy – o ciekawostkach z życia nietoperzy opowiadał nam dr Jakub Nowak, grotołaz i przyrodnik
• Uwaga, Robal! – świetne opowieści o bezkręgowcach podczas prelekcji i spaceru po Puszczy Niepołomickiej usłyszeliśmy od Igora Siedleckiego z warszawskiej grupy Dzika Ochota.
Spotkania Akademii Zielonego Puszczyka cieszyły się dużym zainteresowaniem, wzięło w nich udział ok 50 dzieci w wieku szkolnym (z klas 0-III) z gminy Niepołomice, ale także powiatu wielickiego i Krakowa. Cykl odbył się przy dużym wsparciu dyr. niepołomickiej biblioteki p. Joanny Lebiest, Miasta i Gminy Niepołomice, pracowników LAS oraz sponsorów i fundatorów nagród: firmy Dorbud, Nadleśnictwa Niepołomice oraz indywidualnych osób – serdecznie dziękujemy Wszystkim za pomoc w organizacji.